O nás

Naša včelnica sa nachádza v severovýchodnej časti Slovenska na území horného Šariša, v severnej časti Čergova so západnou časťou malých Beskýd v pramennej oblasti viacerých potokov ústiacich do Šibskej vody, v nadmorskej výške približne 375m.

Včeláreniu sa v našej rodine začal venovať otec. Keď sa už o včely nevládal starať a začalo všetko chátrať, ujali sme sa dvoch včelích rodín a začali sme zháňať informácie o včelách a včelárení. Nové informácie nás viedli k vylepšovaniu a efektívnejšiemu včeláreniu. Záujem o včely a pobyt v prírode sa stal naším hobby. Začínali sme úľami Čechoslovak, ale postupne sme prechádzali na Langstrothy, ktoré nám viac vyhovovali a uľahčili prácu s včelami. Včeláreniu sa venujeme približne 7 rokov.

V súčastnosti sú včelstvá umiestnené v úľoch typu Langstroth. Zostavu tvorí úľové dno s troma nadstávkami / výška 241mm /.

Významné plodiny zo včelárskeho hľadiska v našom okolí sú: ovocné stromy, lipa veľkolistá, kapusta repková pravá, púpava lekárska, lucerna siata a jedľa biela, z ktorej medovicový med z našej lokality Čergov patrí k najlepším na svete.

Hlavným predmetom našej činnosti je chov včiel, produkcia a predaj včelích produktov, výroba úľov, rámikov a rámikovych prírezov.