Citrón

Citrón proti obličkovým kameňom: Vyskúšajte tento prírodný recept aj vy!

Trpíte obličkovými kameňmi a neviete čo robiť? Alebo už na ne máte nábeh a chcete sa im vyhnúť? Vedci z Kalifornskej univerzity prišli nato, že kameňov v obličkách sa možno zbaviť celkom jednoducho a to navyše bez použitia akýchkoľvek chemických liekov, či prípravkov. Postačia na to obyčajné citróny. Chcete vedieť ako na to?

Zabraňujú vzniku obličkových kameňov

O fantastických účinkoch citrusových plodov a najmä citrónov sa toho popísalo už veľa. A nie nadarmo. Citróny sú skutočne výnimočné. Ich šťava obsahuje citráty, ktoré udržujú vápnik v moči rozpustený a tým vlastne zabraňujú tvorbe obličkových kameňov, pretože vápnik sa nemôže zhlukovať a tvoriť kamene.

Dva poháre citronády denne

Odporúčané denné množstvo citronády je podľa amerických vedcov asi dva dvojdecové poháre. S touto dennou dávkou pracovali aj vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu a podarilo sa im vďaka nej znížiť riziko vzniku obličkových kameňov až o 87% počas obdobia jedného roku.

Ako si správne pripraviť citronádu?

Na odporučené množstvo 2 pohárov potrebujete:

čerstvú citrónovú šťavu z 2 citrónov,  4 dcl vody,  med alebo stéviu.

Postup: Vyžmýkajte 2 čerstvé citróny a zalejte ich 4 dcl vody. Ak dokážete vypiť citronádu bez osladenia, vypite ju takú. Ak si ju potrebujete osladiť použite med, trstinový cukor, alebo najlepšie stéviu. Biely cukor sa vôbec neodporúča. Citronádu pite aspoň hodinu po jedle, alebo pred ním, a to dvakrát denne po jednom pohári, aby ste naplnili odporúčanú dennú dávku.

Citróny pomôžu aj pri:

 • podpore imunity
 • ochrane organizmu pred pôsobením voľných radikálov
 • dezinfekcii
 • vylučovaní škodlivín z tela
 • problémoch s trávením
 • znižovaní krvného tlaku
 • ochoreniach močových ciest
 • zápalových ochoreniach
 • vypadávaní vlasov
 • arterioskleróze.

Pozor na citrónovú alergiu

Tak ako na každý druh stravy, tak aj na citróny, resp. citrusové plody, existuje alergia. Niektorí ľudia sa po skonzumovaní citrusového ovocia môžu vyhádzať na koži vyrážkami, alebo môžu mať problémy s dýchaním, či trpieť bolesťami hlavy. Ak by ste po vypití citronády niektorý z uvedených príznakov pociťovali, radšej už ďalej citróny, ani iné citrusové ovocie nekonzumujete a poraďte sa s vašim lekárom.

Citronádu nepite po umytí zubov

Keďže citrón je veľmi kyslý, nápoj z neho by sa nemal piť hneď po umytí zubov, ale tiež nie tesne pred ich umytím. Ak by ste to totiž preháňali, mohli by ste si poškodiť zubnú sklovinu. Citrón však môže zubom aj pomôcť. Má bieliace účinky a jeho potieraním po ďasnách môžete zastaviť krvácanie a spevniť ich. Pamätajte však na to, že citrón a čerstvo umytý chrup nie sú dobrá kombinácia.

Citrón je všestranný pomocník: Viete, v čom všetkom ho možno využiť?

Jeden zo základných bojovníkov pri chorobách a účinná domáca zbraň pri prevencii aj liečbe. Citrón však nie je len bojovníkom proti chrípke a nachladnutiu. Je využiteľný aj pri mnohých iných problémoch a činnostiach, s ktorými sa bežne trápite a neviete si rady. Viete na čo všetko je dobrý?

Presne to by sa dalo o citrónoch povedať. Sú totiž celoročne dostupné a pravidelne sa vynímajú vo vašich košíkoch s ovocím. V dôsledku toho sa považujú za bežné ovocie a častokrát sú preto aj podceňované. To však nie je správne. Citróny sú totiž omnoho viac ako len súčasť čaju, ktorý pijeme pri prechladnutí alebo chrípke.

V čom sú ešte citróny prospešné?

 • pomáhajú zbavovať ľudské telo prekyslenia, pretože v žalúdku pôsobia zásadotvorne
 • pomáhajú pri nechutenstve
 • pomáhajú v boji proti obličkovým kameňom
 • prispievajú ku spaľovaniu podkožných tukov
 • posilňujú cievy a srdce
 • optimalizujú krvný tlak
 • prečisťujú krv
 • priaznivo pôsobia na nervovú sústavu
 • zmierňujú zápaly
 • zlepšujú hojenie kože
 • sú vhodné na afty
 • zlepšujú celkovú imunitu tela

Sú silným antioxidantom

Citróny sú bohatým zdrojom látok, ktoré sa podieľajú na znížení hladiny voľných radikálov v tele a teda teda chránia vaše telo pred rakovinou. Takéto látky sa nazývajú antioxidanty a v citróne je ich najznámejším predstaviteľom práve notoricky známy vitamín C.

Neobsahujú len C-éčko, ale aj:

 • vitamíny skupiny B
 • minerály: vápnik, horčík, železo, sodík, draslík, mangán, meď, zinok, fosfor, síru
 • organické kyseliny (najmä kyselina citrónová a kyselina askorbová)

Vhodné na kožné problémy

Citróny sú skvelé na viaceré kožné problémy. Dokážu pomôcť napríklad pri lámavých nechtoch.Stačí, keď ich budete dvakrát denne potierať šťavou z citróna. Vhodné je aj potieranie citrónovej šťavy po problematickej pleti s vyrážkami či mastnej pleti. Ľahšie sa pomocou nich zbavíte taktiež záderov pri nechtoch a pomôcť vám môžu aj pri matných a rozštiepených vlasoch. Vedia dokonca zosvetliť aj tmavé fľaky na pokožke a dokážu mierne zosvetliť aj odtieň vlasov.

Pomáhajú aj v domácnosti

Citróny nie sú len liekom pre vaše telo. Pomôcť vám môžu aj v domácnosti. Ako?

 • odstraňujú fľaky na kuchynskom riade, či na oblečení
 • používajú sa na čistenie silných usadenín, napr. v rúre
 • na umývanie rúk znečistených od rôznych fľakov, ktoré sa ťažko umývajú
 • pôsobia aj ako osviežovač vzduchu
 • odstraňujú zápach napríklad z chladničky, umývačky riadu, či odtoku, ale odstránia aj zápach cibule, ktorý zostal po krájaní na prstoch

Citrón ako domáca medicína: Omladí a pomôže aj na bradavice

Citróny sa k nám dnes dostávajú bežne z Talianska, Španielska, Grécka, Cypru. Pôvodne však tento citrus pochádza z Ázie, kde už v 10. storočí poznali jeho príjemnú vôňu a liečivé vlastnosti. Na naše územie však vstúpil až v19. storočí a pre svoje uplatnenie v kuchyni je veľmi obľúbený dodnes. Zosvetľujúce účinky citrónovej šťavy poznali už naše babičky, keď si jeho šťavou bielili pehy. Ale poznáte aj ďalšie využitie tohto plodu?

Všetci vieme, že je kyslý a obsahuje vitamín C. Ale koľko citrónov denne? Jeden plod obsahuje od 30 do 50 mg na 100g jedlého podielu. Doporučená denná dávka vitamínu 

C je asi 60 mg. Ak pojedáme aj iné ovocie a zeleninu, jeden citrónik denne je tak akurát.

Na krajšiu pleť aj na bradavice

Veľmi obľúbené sú citrónové masky, pretože dokonale sťahujú póry a čistia pleť. Citrón nakrájame na plátky, vložíme do pohára a zalejeme 30 % liehom. Po týždňovom vylúhovaní namočíme do tejto tekutiny vatu, priložíme ju na 15 minút na tvár a potom umyjeme vlažnou vodou.

Citrónová šťava sa pridáva do krémov, pleťových a vlasových šampónov a do kúpeľov. Pri bolestiach hlavy z tepla, stačí citrón rozrezať na polovičky a položiť si ich na 2 hodiny na spánky.S jablkom je účinný aj  na bradavice. Citrónový plátok namočíme do skvasenej jablkovej šťavy s troškou soli. Tekutinu necháme dva týždne odstáť na tmavom mieste. Potom citrón vyberieme a roztokom si potierame postihnuté miesta.

Starý recept pre mladé telo

Tento domáci recept odstraňuje vápnik a tuk usadený v tele a v cievach, posilňuje srdce, upravuje tlak. Po 3 týždňoch pitia pocítite v tele príjemne omladenie: na 1 liter vody potrebujeme 5 celých citrónov a 30 strúčikov cesnaku.

Postup: Citróny umyjeme v horúcej vode a nakrájame na kúsky. Očistený cesnak rozkrojíme na polovice. Všetko spolu rozmixujeme na kašu. Vylejeme do vody a necháme prejsť varom. Hneď odstavíme. Precedíme cez sitko a nalejeme do fľaše. Skladujeme na chladnom mieste najlepšie v chladničke. Pijeme raz denne pred jedlom asi  1 štamprlík, presne 2 cl. Túto lacnú liečivú kúru by mal človek opakovať každý rok.

Kedy citrón nie

Samozrejme, ak ste na citrusy alergický. Aj keď je vitamín C je silný antioxidant, ktorý zvyšuje schopnosť organizmu bojovať s infekciami, pri užívaní niektorých liekov je jeho spoluúčasť nežiaduca. Ak ošetrujúci lekár predpíše napríklad Biseptol, určite vás na to upozorní.

Céčko v kvetináči

Dopestovať si v našich podmienkach vlastné citróny nie je žiadna veda. Ak máte dostatok času, môžete zasadiť aj semienko, je to však beh na dlhé trate. Na prvé plody sa môžete tešiť za 15-20 rokov. Pretože práve citrónovník sa pestuje najjednoduchšie zo všetkých citrusov, je aj  najrozšírenejší. Oplatí  sa investovať už do rastlinky staršej, vrúbľovanej, odolnej. Aby sme časom naozaj dosiahli úrodu, nesmieme zabúdať na striedanie teplôt. Rastline treba dopriať obdobie chladu na odpočinok. V niektorých oblastiach Slovenska je možné citrusy pestovať aj vovoľnej pôde. Nejedného citrusára práve túžba po vlastných plodoch, priviedla k celoživotnému koníčku.

 

Nejdřive vymačkejte citrón a pak je přidejte do vody a k tomu  med. Je  to výborné pro zdraví a jako prevence rakoviny. Rada pro ty, kteří mají cysty a nádory.

                              Velké využití citrónu proti rakovině a infekcím.

Citrón je blahodárnym bojovníkem proti rakovině

Citrón je lepší než chemoterapie!!!

Toto je poslední novinka v medicíně, efektívní v boji proti rakovině. Čtěte pozorně tuto zprávu z medicíny, která byla právě publikovaná. Je to zázračný a blahodárny produkt přírody k likvidaci karciogenních buněk.

–  Je 10 000krát účinnější než samotná chemoterapie.

– Proč nejsme o tomto fenoménu už dávno informováni?

– Protože existuji laboratoře, které vyrábějí syntetické léky a které těmto firmy dodávají tučné zisky.

– Mužete nyni pomoci nejen sobě ale i svým blízkym a přátelum touto informací, a totiž – citrón je           výborný prostŕedek pro prevenci nemoci.

–  Jeho chuť je příjemná a neprodukuje hrozivé vedlejší účinky jako chemoterapie. Jestli máte možnost, pěstujte citrusové plody na své záhradě.

– Kolik lidí umíra jenom proto, že toto tajemství je uchováno jenom proto, aby korporace vydelávali na lidském neštěstí…?

– Existuje mnoho variet citrónu a limetek, mužete si vybrat.

– Mužete jíst dužinu, vymačkat si čšťávu, sorbety, přidat do pečiva.

– Citrón má mnoho atributu, nejzajímavější je však účinek pusobíci na cysty a nádory.

– Tato plodina zabraňuje vzniku rakoviny.

– Někteří tvrdí, že má velké užití proti všem typum rakoviny.

– Pokládá se také za antimikrobiální, antibakteriální, antimyotický protiparazitární prostředek,  reguluje vysoký krevní tlak, má antidepresívní účinky, ovlovňuje příznivě  neklidné nervy.

– Pramen těchto informací je fascinující: pochází z největších medicínských laboratoři na celem světě, kde bylo učiněno mnoho dokazujícich pokusu už od roku 1970. Tyto pokusy, dnes již podložené, dokazují:

– likvidaci kancerogenních buněk u dvanácti typu rakoviny-hlavně rakoviny tlustého střeva, prsu, prostaty, plíc a slinivky břišní.

– složky citrónu vykazují 100 lepší účinnost než jaký má lék Adiamycin, což je chemoterapeutický prostředek používaný běžně ve světě ke snižování rustu rakovinných buněk.

– A ještě něco překvapivého: rakovinné buňky mizí, ale zdravé zustávají.

Institut de Sciences de la Santé, L.L.S.819 N. Causez Street, Baltimore, MD 1201 ENVOYER LE A TOUT LE MONDE…!!!!!

P.S.: pokud budete užívat citrusové plody nebo šťávy, poté si vypláchněte ústa čistou vodou. Kyselina citronové má ráda zubní sklovinu.                                                                                              Zdroj : internet

Odstranění vápenatých usazenin z těla čenekem a citronem

Prof. Gerd Unterweger

Jsou-li cévy v zozku a srdci zvápenatělé, pije se denně  jedna likérová sklenka /0,2 cl/ výtažku z asi 30 oloupaných dílku česneku a 5ti malých, nakrájených a neoloupaných přírodních citrónu /bio/.

Všechno se v mixéru zpracuje na kaši, dá se do jednoho litru vody a přivede se do varu. Ale nechá se jen jednou „převalit“. Potom se scedí a naleje do lahve. Uchovává se v chladu. Denní sklenka se pije dle možností – před, nebo po hlavním jídle…

Již po třech týdnech denního zžívání pocitíte v těle příjemné omlazení! Zvápenatění a jeho vedlejší příznaky jako jsou zhoršení vidění či slyšení – se zmenšují a postupně odcházejí.

Po třech týdnech kury by mněl člověk kuru na osm dní vynechat a pak opět tři týdny pokračovat. Pak se dostaví pronikavý úspěch. Túto levnou neškodnou kuru by měl člověk každý rok opakovat.

Nepříjemná česneková vuně není  vubec cítit a účinek citronu s česnekem se projeví naplno. Člověk muže zase dobře spát a nemusí v noci „pobíhat“. Vápnik se rozpustil..

Jedna žena se vyhnule operaci srdce, protože sej i tuk a vápnik v cévách po kure rozpustil. Také při vypadávání zubu – paradentóze se česnekový elixír dobře osvědčil!

 

Ať se vám daří

Auf gutes Gelingen!

Prof.Gerd Unterweger

Přeložil. František Horecký

Zdroj: Mirka a Nela