Propolis

O liečivých vlastnostiach najznámejšieho včelieho produktu, teda medu, vie azda každý. No nie je to len včelí med, ktorý nám môže pomôcť pri rôznych neduhoch, ale aj o niečo menej známy propolis.

Čo to vlastne je?
Propolis je zmes včelieho vosku a živíc, ktoré včely zbierajú z rôznych rastlín či stromov. Najčastejšie má tento včelí produkt tmavohnedú farbu a pri bežnej izbovej teplote je lepkavej konzistencie. Pre včely má propolis význam najmä v ochrane úľa, keďže sa ním „plátajú“ nežiaduce otvory v úli.

Zloženie produktu je premenlivé, avšak propolis obsahuje flavonoidy, fenolové kyseliny a ich estery, vosky a mastné kyseliny, éterické oleje, minerálne prvky i organické kyseliny. Lieči a chráni
Okrem mnohých zdravotných účinkov možno propolis používať pri kožných problémoch v podobe tinktúry. Má totiž antimikrobiálne a baktericidné i imunostimulačné účinky.Ak trpíte rôznymi kožnými problémami, napríklad akné, bradavicami, plesňami alebo ste si popálili  pokožku, propolis ju pomôže rýchlo zahojiť. Pri kožných problémoch sa propolisovou tinktúrou potierajú postihnuté miesta, tekutina sa nanesie na vatový tampón a prípravok sa užíva, až kým problém nezmizne.
Časté využitie má propolis aj pri problémoch v ústnej dutine. Ak vás napríklad trápia bolestivé afty či zuby alebo zapálené ďasná, vyskúšajte si ich liečiť propolisom. Boľavé hrdlo je ďalšou záležitosťou, s ktorou si propolis dokáže dobre poradiť. V niektorých prípadoch môže propolis pomôcť aj pri problémoch s trávením. Jeho využitie je skutočne veľmi široké, no nie u každého zaberie liečba propolisom rovnako.
Správna tinktúra
Propolisom možno liečiť aj rôzne odreniny, otlaky a kurie oká, dokonca má priaznivé účinky aj pri vypadávaní vlasov, vtedy sa 20 kvapiek tinktúry aplikuje do 100 g brezovej vody a vtiera do vlasov. Propolisové tonikum je bežne dostať v lekárňach, môžete si ho ale vyrobiť aj doma, pričom 100 g gramov propolisu vmiešame do 10 dl vodky. Táto zmes sa musí 9 dní lúhovať, následne ju treba scediť. Na rôzne neduhy
Má veľmi široké spektrum používania, a to zvnútra i zvonku. Ak vás boli a zuby, naneste tinktúru na vatu a položte ju na tvár. Propolis sa dá použiť i ako prírodné antibiotikum pri boľavom hrdle, prechladnutí či chrípke. Stačí zmiešať lyžičku tinktúry v hrnčeku vody, a potom už len svedomito kloktať. Pomáha aj pri žalúdočných vredoch, či vysokom krvnom tlaku. Avšak skôr než začnete tento zázračný prírodný liek používať, overte si, či na neho nie ste alergickí nanesením malej vrstvy tinktúry na predlaktie.

Pozor!

Alergici musia každý prostriedok s obsahom propolisu pred začatím použitia najprv otestovať: stačí si natrieť malé množstvo tinktúry na citlivú pokožku vnútornej strany zápästia. Ak sčervená, alebo inak nevhodne zareaguje, nemôžeme propolis odporúčať.

Dobrá rada

Každé ráno pred raňajkami si nakvapkáme do 1 dcl vlažnej vody 30 kvapiek 30 % propolisovej tinktúry (1 kávová lyžička). Emulzia má protizápalové a antibakteriálne účinky. Časťou emulzie si najskôr dôkladne vykloktáme ústnu dutinu a hrdlo. Zvyšok vypijeme. Propolis v zažívacom ústrojenstve predchádza zápalom žalúdka a čriev i bakteriálnej črevnej nákaze. Liečebný efekt sa umocní, ak do emulzie pridáme 1 lyžičku nektárového medu.

Medovo – propolisová emluzia tíši aj bolesti hlavy pri migréne. Ako profylaxia pred migrénou sa odporúča trikrát denne užívať nektárový včelí med zmiešaný s kvetovým peľom a včelou materskou kašičkou.

Recept na propolisovú tinktúru

10 g zomletého a preosiateho propolisu (najlepšie sa melie silno zmrazený) zalejeme 100 ml alkoholu. Odporúča sa 70 – 96 %, pretože výťažky z alkoholu s nižšou koncentráciou sú, podľa názoru niektorých odborníkov, menej účinné.

Zmes necháme 10 – 14 dní (niektorí odborníci odpor.účajú až 4 – 5 týždňov) postáť v tmavej sklenenej nádobe. Denne ňou 2 až 4- krát poriadne zatrepeme. Potom tinktúru prefiltrujeme, alebo ju po odstáti a usadení zlejeme.

Zdroj: Internet